HISTORIA MIEJSCOWOŚCI OLCHOWA

Wieś Olchowa prawdopodobnie została założona na początku XIV wieku i należała do klasztoru w Tyńcu. W połowie tego stulecia przeszła w prywatne posiadanie Pełki Czarnego. W XV wieku przejęła ją rodzina Niemstów. Był to wówczas folwark rycerski. W XVI wieku i w I połowie XVII wieku Olchowa znajdowała się w rękach Brzezińskich, a następnie dziedzicem części wsi był Walerian Konarski. Odkońca XVIII wieku stanowiła własność Elżbiety Lenczewskiej - Lubienieckiej, zmarłej w 18l3 r. Następnie znalazła się w posiadaniu Teofila Dzikowskiego.

W latach l831 - 1856 właścicielem Olchowej był Alojzy Jabłonowski, uczestnik powstania styczniowego, który zginął w bitwie pod Komorowem. W II połowie XIX wieku Olchową przejęli Rylscy, a pod koniec tego wieku dostała się w ręce Ludwika Dolińskiego. Do zabytków w Olchowej zaliczony został dwór wzniesiony w początkach XIX wieku dla Katarzyny i Alojzego Jabłonowskiego i był następnie własnością Rylskich i Dolińskich. Remonty i przebudowy prowadzone na koszt kolejnych właścicieli miały niewielki zakres i nie zmieniły małego, skromnego dworu w "rezydencję". W początkach XX wieku dobudowano przed elewacją frontową prostą werandę, na którą wiedzie kilka stopni schodów.

Na skraju Kotliny Sandomierskiej, u podnóży wzniesień Pogórza leży wieś Olchowa, a po sąsiedzku Będziemyśl. Pejzaż bezleśny, teren lekko pofałdowany, pełen sadów, ciągnących się wzdłuż polnych dróg. Dzieje obu wsi sięgają XIV wieku. Pierwsza wzmianka o Będziemyślu pochodzi z 1409 roku i zawarta jest w akcie erekcyjnym kościoła w Łące.

Czytaj więcej: Historia Olchowej

HISTORIA PARAFII OLCHOWA

Początki

W roku 1985 z inicjatywy Rady Sołeckiej postanowiono wznowić działalność kulturalną. Na zebraniu powołano Komitet do Spraw Kultury. Celem tego komitetu było przywrócenie do życia działalności artystycznej na najbliższy okres czasu. W skład komitetu weszli:

• Przewodniczący - Bocheński Ignacy
  • Z-ca przewodniczącego - Kmieć Edward
  • Sekretarz - Długosz Alina
  • Skarbnik - Przybek Krystyna
  • Członkowie - Włodyga Ludwik Rój Władysław Basara Ryszard Szela Adam Szela Józef Polek Bogdan.

Pierwszym zaplanowanym przedsięwzięciem było przygotowanie do wystawienia „Jasełek" wg tekstu Lucjana Rydla. Do przedstawienia zaproszono około 32 osoby i utworzono amatorski zespół teatralny. Aktorom przydzielono role:

• Bocheński Ignacy - Herod, Maciek
  • Pazdan Julian - Bartos, Kanclerz